Dachy fotowoltaiczne to dość nowe rozwiązanie skierowane dla osób, które cenią estetykę w instalacjach fotowoltaicznych. Zintegrowany dach fotowoltaiczny 2w1 może wyglądać jak zwykłe pokrycie dachowe, jednocześnie oferując te same zalety co konwencjonalne panele PV. Dach fotowoltaiczny harmonijnie komponuje się z otoczeniem.
Czy to rozwiązanie dla każdego? Ile kosztuje? Jak bardzo różni się od standardowych paneli fotowoltaicznych? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
- Dach fotowoltaiczny – co to jest? Czym jest dach solarny?
- Zalety dachu fotowoltaicznego – czy warto zainwestować?
- Dach fotowoltaiczny – dla kogo?
- Dach fotowoltaiczny – cena
- Dach z paneli fotowoltaicznych – dofinansowania
- Dach z systemem fotowoltaicznym – opinie
- Fotowoltaika na dachu – skorzystaj z porady ekspertów
- Elementy konstrukcyjne dachów solarnych
- Na co zwracać uwagę, decydując się na panele słoneczne zintegrowane z dachem? Zalety i wady dachu fotowoltaicznego
- Dachówka fotowoltaiczna w budynkach przyszłości
Dach fotowoltaiczny – co to jest? Czym jest dach solarny?
Dach fotowoltaiczny to połączenie tradycyjnego dachu z panelami fotowoltaicznymi. Taki rodzaj poszycia nazywa się także technologią BIPV (z języka angielskiego: Building Integrated Photovoltaic). W przypadku tego typu rozwiązania, zamiast pojedynczych modułów, ogniwa fotowoltaiczne pokrywają cały dach i stanowią integralną część poszycia dachowego.
Dach fotowoltaiczny wygląda podobnie do tradycyjnych dachów, ale jednocześnie produkuje prąd i pozwala obniżyć rachunki za energię. Jest równie, a czasem nawet bardziej wydajny niż tradycyjne panele fotowoltaiczne. W Polsce dostępne są już uznane marki takie jak SolRoof, MyRoof czy SunRoof.
Zalety dachu fotowoltaicznego – czy warto zainwestować?
Dachy solarne budzą tak duże zainteresowanie poprzez szeroką gamę zalet. Wśród nich należy wymienić m.in.:
- produkcja energii jest tak samo bezproblemowa, jak w przypadku zwykłych paneli fotowoltaicznych,
- dach jest niezwykle estetyczny i posiada wszystkie cechy cenione w kontekście tradycyjnej fotowoltaiki,
- brak konieczności montowania inwazyjnych wkrętów oraz innych elementów konstrukcji tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.
Niski ciężar instalacji
Jeżeli na dachu budynku w czasie projektowania go nie przewidywano dodatkowych obciążeń, oraz gdy istnieje uzasadniona obawa o to, że ciężar paneli fotowoltaicznych może w jakikolwiek sposób go naruszyć, dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w dachówkę fotowoltaiczną.
Dach zintegrowany jest lżejszym rozwiązaniem, niż stosowanie osobno pokrycia dachowego i paneli. Chociaż większość dachów bez najmniejszych problemów znosi obciążenia wynikające z montażu paneli, zdarzają się sytuacje, w których trzeba rozważyć montaż instalacji na gruncie lub wybór dachu solarnego.
Dachówka ceramiczna waży około 40-75 kg na metr kwadratowy. Dodając do tego wagę paneli fotowoltaicznych (minimum 10 kg/m²), łączna waga wynosi od 50 do 85 kg na metr kwadratowy. Dla porównania, dachówka fotowoltaiczna waży od 18 do 30 kg na tej samej powierzchni.
Zastanawiasz się, co wybrać do nowego domu – panele fotowoltaiczne czy dachówkę fotowoltaiczną? Jeśli zależy Ci na lekkości konstrukcji, dach solarny będzie lepszych rozwiązaniem.
Brak problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na instalację
Nie musisz szukać odpowiedniego miejsca na instalację. Przy montażu standardowych paneli fotowoltaicznych ważne jest znalezienie właściwego miejsca, aby zachować wydajność systemu fotowoltaicznego. Z dachówką fotowoltaiczną ten problem znika – cała powierzchnia dachu przyczynia się do produkcji energii elektrycznej.
Oszczędność materiałów i pieniędzy
Decydując się na dach fotowoltaiczny np. na etapie budowy domu, można wygenerować oszczędności związane z materiałami. Nie będzie konieczności kupowania paneli oraz zasłaniania nimi pokrycia dachowego, za które również trzeba zapłacić. To szansa na stworzenie sytuacji, w której dach ma więcej, niż jedną funkcję.
Wiele osób uważa, że dachy fotowoltaiczne są droższe od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. Często porównuje się koszt dachówek fotowoltaicznych z ceną konwencjonalnych paneli fotowoltaicznych. Na pierwszy rzut oka, dachówka fotowoltaiczna może wydawać się droższa. Ale jeśli zsumujemy koszty tradycyjnego dachu oraz konwencjonalnych paneli (bo dachówka fotowoltaiczna to rozwiązanie „2w1”), okazuje się, że nie zawsze tak jest.
Trwałość i odporność na warunki atmosferyczne
Dach fotowoltaiczny to oszczędne i uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie, które przynosi realne oszczędności dzięki produkcji dużej ilości prądu. Producenci zapewniają gwarancję wysokiej sprawności przez 20-30 lat od montażu.
Nie trzeba się martwić też o ich trwałość – są tak samo wytrzymałe jak tradycyjne dachy. Doskonale radzą sobie z promieniowaniem UV, silnym wiatrem, gradem, śniegiem i deszczem. Dach fotowoltaiczny jest całkowicie szczelny i zapewnia doskonałą ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Szybki montaż
Montaż tego typu dachu nie jest wyjątkowo czasochłonny, mimo powszechnych opinii. W praktyce można skorzystać z prefabrykowanych elementów i wcześniej przygotowanych mocowań, co przyspiesza cały proces. Dzięki niewielkiej wadze paneli ich transport jest łatwy i bezproblemowy. Cały dach można zamontować w ciągu 3-4 dni. W przypadku budynków zabytkowych instalację trzeba skonsultować z konserwatorem.
Dach fotowoltaiczny – dla kogo?
Dachy solarne to rozwiązanie idealne dla osób, których nadrzędnym celem podczas inwestycji w instalację PV jest estetyka. Nie każdy przepada za widocznym okablowaniem czy standardowym wyglądem paneli. Zintegrowany dach fotowoltaiczny 2w1 może prezentować się, jak zwykłe pokrycie dachowe, ale oferować te same zalety, co konwencjonalne panele PV.
Dach fotowoltaiczny harmonijnie komponuje się z otoczeniem i spełnia pierwotne założenia projektowe, prezentując się naprawdę nienagannie. Zadowoli nawet najbardziej wymagających pod względem estetyki domu i jego otoczenia.
Dach fotowoltaiczny – cena
Po uwzględnieniu kosztów okablowania i innego niezbędnego osprzętu, ostateczny cena instalacji wynosi od 750 do 1500 zł za metr kwadratowy. Dla zobrazowania faktycznych kosztów, za średni dach o powierzchni 130 m² zapłacimy od 97 500 do 195 000 zł. To inwestycja, która nie tylko oszczędza miejsce, ale również harmonijnie wpasowuje się w estetykę budynku, jednocześnie zapewniając wszystkie korzyści płynące z energii słonecznej.
Stosując nowoczesne rozwiązanie, jakim jest dach solarny, można cieszyć się znacznymi oszczędnościami na rachunkach za prąd. Dach solarny, zajmując całą powierzchnię budynku, pozwala na maksymalizację wydajności paneli, choć warto pamiętać, że ich efektywność może być zależna od stopnia nasłonecznienia i ewentualnego zacienienia. Dzięki temu rozwiązaniu można zwiększyć produkcję energii, co czyni inwestycję bardzo opłacalną.
Dach z paneli fotowoltaicznych – dofinansowania
Co więcej, instalacje fotowoltaiczne podlegają rozmaitym dofinansowaniom do produktów OZE, dzięki którym inwestycja w dach fotowoltaiczny może być niższa nawet o kilkanaście tysięcy złotych. W ramach termomodernizacji budynku możesz skorzystać z programów takich jak m.in.: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Stop Smog, Agro Energia, Zielona Energia, Energia Plus. Możliwe jest również dofinansowanie z lokalnych programów – szczególnie w przypadku województwa śląskiego. Do tego obowiązuje ulga termomodernizacyjna. Ulgi i dotacje sprawiają, że inwestycja zwraca się naprawdę szybko!
Sprawdź aktualne dofinansowania na panele fotowoltaiczne [kliknij tutaj]
Dach z systemem fotowoltaicznym – opinie
Większość użytkowników dachów fotowoltaicznych twierdzi, że takie pokrycie dachowe sprawdza się doskonale zarówno jako materiał budowlany, jak i instalacja fotowoltaiczna. Panele wkomponowane w dach są idealnie dopasowane wizualnie do modułowych elementów, co tworzy spójny i estetyczny wygląd. Opinie na temat tego rozwiązania są jednoznacznie pozytywne, ponieważ można:
- obniżyć rachunki za prąd lub całkowicie je wyeliminować,
- skorzystać z dofinansowań, dotacji, kredytów na preferencyjnych warunkach oraz ulgi termomodernizacyjnej,
- czerpać energię z całkowicie odnawialnego źródła, jakim jest słońce,
- dbać o dobro środowiska naturalnego.
Spora część użytkowników solarnego pokrycia dachu zwraca uwagę na to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli jest on praktycznie niezauważalny, a… „dachówka fotowoltaiczna to przyszłość”.
Jak przebiega montaż dachu i opieka pogwarancyjna?
Montaż i opieka pogwarancyjna wykonywana jest przez autoryzowanych dekarzy, którzy są jednocześnie wyspecjalizowani w zakresie stosowania zintegrowanych paneli fotowoltaicznych.
Oczywiście to, jak przebiega opieka pogwarancyjna i serwisowa jest zależne od firmy, w której kupuje się panele. Zazwyczaj jednak możliwe jest:
- skorzystanie z dedykowanej pomocy dla użytkowników, jeżeli dach nie działa tak, jak powinien,
- posługiwanie się specjalną aplikacją na smartfon – pozwala ona na śledzenie ilości energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem,
W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów dach zwykle objęty jest jedną gwarancją producenta. Nie uznaje się odrębnych gwarancji na poszczególne komponenty, a na cały produkt. W razie potrzeby znacznie ułatwia to realizację procedur gwarancyjnych z perspektywy konsumenta.
O czym należy pamiętać podczas montażu zintegrowanego dachu fotowoltaicznego?
Montaż dachów zintegrowanych jest prosty i przypomina układanie zwykłych dachówek. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:
- Dachówki fotowoltaiczne układa się od dołu dachu do góry, podobnie jak w przypadku tradycyjnej konstrukcji dachu.
- Panele można montować tak, aby woda spływała po nich, lub użyć pod nimi specjalnej membrany chroniącej przed wilgocią.
- Firma instalacyjna umieści uszczelki zabezpieczające w szczelinach między modułami, aby zapobiec przeciekaniu wody.
- Jeśli przewody muszą przechodzić przez membranę, instalatorzy zadbają o odpowiednie uszczelnienie tych miejsc.
- Wykorzystanie specjalnych wkrętów z uszczelkami zapewni szczelność i trwałość instalacji.
Dzięki tym prostym krokom, zintegrowany dach fotowoltaiczny działa skutecznie i estetycznie, zapewnia ochronę przed wilgocią i deszczem, a jednocześnie produkując energię elektryczną. Dobrze wykonany montaż sprawi, że dach będzie nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny wizualnie. Zastosowanie nowoczesnych technologii i odpowiednich materiałów gwarantuje długą żywotność i niezawodność całej instalacji.
Szczegóły techniczne montażu dachówki fotowoltaicznej
Montaż dachów zintegrowanych wymaga zwrócenia uwagi na kilka podstawowych kwestii. Dachówki służą do wykonania niemal kompletnego pokrycia dachu. Układa się je podobnie, jak zwykłe dachówki – od okapu do kalenicy, dokręcając je bezpośrednio do łat i tworząc kolumny rozmieszczone od prawej do lewej strony dachu. Panele można montować w taki sposób, by doprowadzać do spływania po nich wody, ale możliwe jest także zastosowanie pod nimi specjalnej membrany, która chroni przed wilgocią i deszczem.
W pierwszym przypadku istotne jest to, by w szczelinach pomiędzy modułami znalazły się specjalne uszczelki, tworząc jednolitą powierzchnię, po której spływać będzie woda. W drugim natomiast podczas montażu konieczne jest poprowadzenie przewodów przez membranę dachową. Zawsze należy pamiętać o uszczelnieniu przejścia, jeśli decyduje się na wybór właśnie tej techniki wykonania instalacji. W sytuacjach, w których dach solarny wymaga ich zastosowania, należy zadbać o właściwe wkręty wyposażone w uszczelki, oraz prawidłową technikę montażu.
Fotowoltaika na dachu – skorzystaj z porady ekspertów
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem fotowoltaiki, skorzystaj z bezpłatnych konsultacji przeprowadzanych przez naszych ekspertów, którzy pomogą w m.in.:
- doborze odpowiedniego rozwiązania do potrzeb konkretnej osoby,
- dopasowaniu mocy paneli do zapotrzebowania energetycznego budynku,
- znalezieniu najbardziej atrakcyjnej finansowo oferty w danej lokalizacji,
- doradztwie w zakresie doboru innych technologii np. pomp ciepła czy magazynów energii, które zwiększają opłacalność inwestycji.
Zakup magazynu energii sprawia, że można korzystać z samodzielnie wyprodukowanego prądu również wtedy, gdy duże zachmurzenie lub pora dnia nie pozwalają na jej wytwarzanie poprzez zintegrowany dach fotowoltaiczny. To szansa na całkowitą niezależność energetyczną.
Elementy konstrukcyjne dachów solarnych
Moduły fotowoltaiczne w dachach zintegrowane są z arkuszami blachy i połączone ze sobą w sposób całkowicie niewidoczny. W niektórych systemach solarnych zastosowano specjalne, autorskie rozwiązania, które polegają np. na wykorzystaniu specjalnego przetłoczenia, żeby uniknąć nakładania na siebie trzech warstw blach w punkcie łączenia.
Dachy mogą być podwinięte w specjalny sposób przy części okapowej, by zabezpieczyć i zamaskować ich krawędź – pozytywnie wpływa to na wygląd i wytrzymałość. Takie podwinięcie może być prowadzone pod kątem, co ułatwia prowadzenie okablowania i całkowite ukrycie go. Jest to przydatne np. w sytuacjach, gdy konserwator wymaga, by instalacja była niewidoczna.
Okablowanie oraz optymalizatory na ogół montuje się przy krawędziach dachów solarnych w dedykowanych rynienkach. Dzięki temu dostęp do nich jest łatwy. Dach zwykle składa się z paneli zintegrowanych oraz modułowych, co ułatwia prowadzenie i łączenie paneli. Warianty zintegrowane, na stałe przytwierdzone do niektórych elementów konstrukcyjnych dachu są idealnie dopasowywane wizualnie do modułowych paneli dachowych.
Oprócz tych elementów, instalacja składa się oczywiście z inwertera, okablowania, elementów montażowych, licznika, przewodów AC oraz ewentualnie magazynu energii, modułu sterującego i kontrolki ładowania. Kluczowym elementem każdego systemu fotowoltaicznego jest inwerter. Warto pamiętać aby wybierać modele, które maksymalizują wydajność paneli bez względu na padające cienie lub zabrudzenia.
Na co zwracać uwagę, decydując się na panele słoneczne zintegrowane z dachem? Zalety i wady dachu fotowoltaicznego
Panele fotowoltaiczne na dachu, które są zintegrowane z budynkiem, nie dają możliwości skorygowania kąta nachylenia tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej fotowoltaiki. Nie jest to jednak żadna przeszkoda, ponieważ rozwiązanie to zwykle stosuje się w nowych, projektowanych dopiero budynkach,
Kiedy montaż jest zintegrowany, tylko raz ponosi się koszty dachu i fotowoltaiki, ponieważ panele montowane są, zamiast pokrycia dachowego. Jest to opłacalne w budynkach nowych. W przypadku, gdy fotowoltaikę montuje się na już istniejących budynkach, czasami lepszym wyborem może okazać się jej tradycyjne wydanie.
Tradycyjną instalację PV można przykręcić do łat, papy, blachodachówki, stalowego pokrycia dachowego. W przypadku dachów fotowoltaicznych należy zerwać stare pokrycie lub dokonać ich montażu na odpowiednim etapie budowy. Duże znaczenie ma także to, komu powierza się montaż paneli fotowoltaicznych. Zwykłe panele wymagają nieco mniej doświadczenia od instalatorów, ponieważ nie są integralną częścią dachu. Z kolei montaż dachówki fotowoltaicznej, która ma stanowić część poszycia i połaci dachu jest bardziej wymagający.
Dachówka fotowoltaiczna w budynkach przyszłości
Fotowoltaika jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Nic dziwnego – w końcu korzyści z niej płynące są rzeczywiste i prezentują się bardzo atrakcyjnie. Dach fotowoltaiczny jest produktem, pozwalającym najlepiej wykorzystać miejsce, które tak czy inaczej, musi zostać zagospodarowane.
W praktyce jednak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dach, czy fotowoltaikę w swojej standardowej formie, będziesz na wygranej pozycji względem osób, które nie posiadają instalacji. Podwyżki cen prądu i przerwy w dostawie energii to coś, co można całkowicie wyeliminować ze swojej codzienności.
FAQ
1) Czym jest Building Integrated Photovoltaic?
Building Integrated Photovoltaic (BIPV) to systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami. W odróżnieniu od tradycyjnych paneli słonecznych, które są montowane na dachach lub w innych miejscach jako osobne instalacje, BIPV są częścią struktury budynku. Mogą być wbudowane w dachy, fasady, okna, osłony przeciwsłoneczne i inne elementy konstrukcyjne.
2) Ile kosztuje dach fotowoltaiczny?
Metr kwadratowy dachu fotowoltaicznego kosztuje około 800-900 złotych, jednak jeżeli doliczymy do niego również koszty osprzętu niezbędnego do funkcjonowania całej instalacji np. inwertera, cena za metr kwadratowy wzrośnie do około 1000-1500złotych.
3) Czy panele fotowoltaiczne zamiast dachówki ceramicznej to dobry pomysł?
Jeśli zastanawiasz się, czy zainstalować w panele fotowoltaiczne w formie zintegrowanego dachu, zamiast zwykłej dachówki, to możemy podpowiedzieć, że zdecydowanie warto. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się z darmowego prądu z odnawialnych źródeł energii.
4) Czy dachówka solarna jest tak samo wytrzymała, jak zwykłe pokrycie dachowe?
Ponieważ w dachach solarnych fotowoltaika stanowi spójną całość pokrycia, zapewnia taką samą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak zwykły dach.
5) Co zamontować: instalację fotowoltaiczną z panelemi pv czy dach fotowoltaiczny?
Oba rozwiązania są korzystne. Można jednak założyć, że dla osób, dla których najważniejsza jest estetyka instalacji, dach fotowoltaiczny będzie idealnym rozwiązaniem. W przypadku budynków już użytkowanych z gotowym dachem odpowiednim wyborem będą tradycyjne panele fotowoltaiczne.