Czy nadejdzie koniec ery paliw kopalnych? Prognozy wskazują, że do 2025 roku produkcja energii jądrowej osiągnie rekordowe wartości, sygnalizując renesans tej technologii oraz dając nowy impuls dla działań mających na celu redukcję emisji dwutlenku węgla. Najnowsze raporty Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) przewidują, że w nadchodzącym czasie energia jądrowa przekroczy dotychczasowe szczyty produkcji, dzięki rosnącym inwestycjom w reaktory jądrowe. Te działania są częścią globalnych starań o przejście na bardziej zrównoważone i mniej emisyjne źródła energii.
W roku 2025, jak podaje IEA, można spodziewać się, że produkcja energii jądrowej wzrośnie o 3%, osiągając poziom niemal 2915 TWh, co znacznie przewyższa poprzedni rekord 2809 TWh z 2021 roku. Wzrost ten napędzany będzie uruchomieniem nowych reaktorów w Chinach i Indiach, a także ponownym uruchomieniem elektrowni we Francji po okresie konserwacji.
Paralelnie, globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną ma rosnąć, napędzane przede wszystkim przez rozwój technologii takich jak pojazdy elektryczne i pompy ciepła, a także przez niskoemisyjne procesy przemysłowe, które zamiast tradycyjnych paliw, wykorzystują prąd. Zwiększone zapotrzebowanie ma zostać pokryte głównie przez energię wytwarzaną z odnawialnych źródeł takich jak wiatr i słońce, które na początku przyszłego roku mają stanowić około jednej trzeciej globalnej produkcji energii elektrycznej.
Dave Jones, dyrektor ds. analiz w centrum doradczym Ember, uważa te dane za potencjalny punkt zwrotny, sygnalizujący początek końca dominacji paliw kopalnych. „Wydaje się, że świat wreszcie osiągnął szczytowy poziom konsumpcji energii z paliw kopalnych, co jest kluczowym momentem w transformacji energetycznej,” stwierdza Jones.
Raport „Electricity 2024” opublikowany przez IEA wskazuje, że światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło o 2,2% w 2023 roku i ma osiągnąć wzrost na poziomie około 3,4% w latach 2024–2026, głównie dzięki dynamicznie rozwijającym się gospodarkom Azji, w tym Chin, Indii i krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Na zeszłorocznym szczycie klimatycznym ONZ, COP28 w Dubaju, ponad 20 krajów, w tym USA, Wielka Brytania i Francja, zobowiązało się do zwiększenia globalnej mocy elektrowni jądrowych trzykrotnie do roku 2050. Oczekuje się, że największy przyrost mocy wytwórczej do 2026 roku nastąpi w Chinach i Indiach, które mają odpowiadać za więcej niż połowę z planowanych 29 gigawatów nowych mocy.
Rozwój technologii jądrowej w Chinach przyczynia się do tego, że kraj ten obecnie generuje 16% światowej energii jądrowej, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 5% w 2014 roku. Prognozy wskazują że moc zainstalowana w Chinach wzrośnie z około 56 GW do 70 GW do 2025 roku.
Źródło:
Nuclear power output expected to break global records in 2025
www.theguardian.com/environment/2024/jan/24/nuclear-power-output-expected-to-break-global-records-in-2025