Już w maju Polska zyska swój pierwszy zakład całkowicie dedykowany recyklingowi zużytych paneli fotowoltaicznych. Nowa inicjatywa przedstawiona podczas targów Ekotech w Kielcach ma na celu odzyskiwanie wartościowych materiałów, takich jak miedź, krzem i srebro, z odpadów fotowoltaicznych. Projekt ten jest dziełem spółki 2loop Tech, która we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, rozwinęła metodę umożliwiającą niemalże kompletny recykling paneli. Działania te wpisują Polskę w grono światowych liderów w dziedzinie odzysku surowców z odnawialnych źródeł energii.
W 2021 roku spółka technologiczno-badawcza 2loop Tech, nawiązała współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, mającą na celu rozwój nowej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. W projekcie uczestniczyli eksperci z Polski, Czech i Słowacji.
Dr Maciej Tora, prezes spółki technologicznej 2loop Tech, ogłosił, że w przyszłym miesiącu w Łodzi zostanie uruchomiony zakład, który umożliwi prawie całkowity recykling zużytych paneli fotowoltaicznych. Zakład ma przetwarzać do 2 tys. ton paneli w ciągu roku. Szacuje się, że w najbliższych latach w Polsce konieczne będzie utylizowanie ponad 100 tysięcy ton zużytego materiału.
Właściciel firmy 2loop Tech podkreślił, że ich nowo opracowana technologia pozwala na dokładne rozdzielenie komponentów użytych w panelach fotowoltaicznych, co umożliwia odzyskanie czystego szkła, aluminium, miedzi, krzemu, srebra oraz tworzywa sztucznego. Zdaniem dr Macieja Tory, taki sposób recyklingu jest nie tylko opłacalny, ale również przyczynia się do ochrony środowiska, ponieważ eliminuje potrzebę dodatkowych procesów w hucie, które wymagałyby zużycia energii do odzysku szkła. Prezes firmy zauważył rosnącą świadomość wśród dostawców paneli dotyczącą problemu odpadów z instalacji OZE.
Firma 2loop Tech obecnie skupia się na recyklingu paneli fotowoltaicznych i dąży do rozszerzenia swojej działalności na skalę globalną, mając na celu wpłynięcie na transformację sektora odnawialnych źródeł energii. Prezes spółki informuje, że aktywnie uczestniczą również w Polsko Hiszpańskiej Izbie Gospodarczej, co umożliwia firmie prowadzenie rozmów na hiszpańskim rynku o recyklingu łopat turbin wiatrowych.
Te komponenty stają się poważnym wyzwaniem dla branży, ale w ciągu ostatnich dwóch lat spółka zdołała przeprowadzić badania i znaleźć zastosowanie dla łopat w przemyśle budowlanym. Z danych hiszpańskiego stowarzyszenia farm wiatrowych (AEE) wynika, że w najbliższym czasie konieczne będzie zdemontowanie, transport i przetworzenie około 20 tysięcy łopat wiatrowych.