Przed Polakami spore wyzwanie – nadchodzą zmiany w przepisach dotyczących budownictwa, które zwiastują konieczność przeprowadzenia szeregu remontów. Bruksela, dążąc do bardziej zielonej przyszłości, zapowiada wprowadzenie nowych regulacji. Od 2030 roku wszystkie nowo budowane obiekty mają być przyjazne dla środowiska i nie emitować zanieczyszczeń. Dodatkowo wiele istniejących budynków będzie wymagało modernizacji, by sprostać nowym wymogom. Szacuje się, że dotyczyć to będzie milionów mieszkańców Polski.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, Unia Europejska ma ambitny plan, znany jako Pakiet „Fit for 55”, mający na celu znaczące ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Niebawem oczekuje się przyjęcia przepisów, które wprowadzą surowsze normy dla sektora budowlanego, mające na celu redukcję emisji o 60% do 2030 roku w stosunku do roku 2015. Co więcej, ostatecznym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. To ambitne zadanie, które zakłada, że od 2030 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być w pełni bezemisyjne.
Wymagania nie dotyczą tylko nowych projektów. Istniejące budynki również będą musiały przejść gruntowną transformację, by do 2050 roku stać się zeroemisyjne. Już od 2025 roku nie będzie można liczyć na dotacje na kotły na paliwa kopalne, a do 2040 roku planowane jest ich całkowite wycofanie.
Rewolucja ta ma jednak swoje jasne strony. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że modernizacja budynków będzie wspierana finansowo przez Unię Europejską, m.in. z Funduszu Odbudowy, z którego Polska już otrzymała pierwszą transzę w wysokości 5 mld euro. Łączna suma, jaką nasz kraj może otrzymać, może sięgnąć nawet 60 mld euro. Dodatkowe środki mają pochodzić również ze Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz Funduszu Spójności.
Choć dyrektywa wciąż czeka na ostateczne zatwierdzenie w Parlamencie Europejskim i wśród państw członkowskich, plan jest taki, aby nowe przepisy mogły wejść w życie już w 2026 roku. Czeka nas więc prawdziwa rewolucja w budownictwie, która może przynieść zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości dla mieszkańców Polski i całej Unii Europejskiej.