Czy można pogodzić rozwój urbanistyczny z dbałością o naszą planetę? Nowa fala ekologicznych biurowców pokazuje, że jest to nie tylko możliwe, ale i opłacalne. W miastach na całym świecie coraz częściej pojawiają się nowoczesne budynki biurowe, które nie tylko spełniają najwyższe standardy efektywności energetycznej, ale również oferują inspirujące przestrzenie do pracy, przyczyniając się do poprawy samopoczucia ich użytkowników oraz redukcji śladu węglowego.
ESG (Environmental, Social, Governance) to podejście w zarządzaniu firmą, które koncentruje się na trzech kluczowych aspektach: środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Termin ten najczęściej znajduje zastosowanie w kontekście inwestycji, gdzie te trzy elementy są analizowane w celu oceny wpływu na wartość oraz długoterminową stabilność i rozwój przedsiębiorstwa. Wymogi środowiskowe dotyczą zaangażowania firmy w ochronę środowiska i promowanie zrównoważonego rozwoju. W proekologicznym budownictwie stosuje się niskoemisyjny beton oraz materiały pochodzące z recyklingu. Troska o środowisko objawia się także efektywnym zarządzaniem światłem i wodą, a także wykorzystaniem deszczówki do nawadniania zieleni. Dzięki takim praktykom możliwe jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.
Według raportu “Przyjazne biura” sporządzonego przez Think.Co – niezależną instytucję doradczą specjalizującą się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości, prawdopodobnie od 2028 r. wszystkie nowo budowane obiekty na terenie Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. Obecnie żaden duży międzynarodowy fundusz nie inwestuje w budynki, które nie posiadają certyfikatów zielonych, a najemcy coraz bardziej zwracają uwagę na zgodność biur z standardami ESG. Jednocześnie zielone biura mogą pochwalić się wzrostem wydolności pracowników o 26%, a aż 93% pracujących w nich osób odczuwa lepsze samopoczucie i większe zadowolenie z wykonywanej pracy.
Zielone biura to nie tylko obfitość zieleni, ale także zastosowanie oszczędnych rozwiązań, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Jest to także świadome zarządzanie, oparte na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
W Europie – a dokładniej w Wielkiej Brytanii – powstała największa “żyjąca fasada”, na której powierzchni rozmieszczono aż 32 gatunki roślin, absorbujących CO2 i inne zanieczyszczenia. Całość jest nawadniana przez zaawansowany system irygacyjny, który wykorzystuje deszczówkę zgromadzoną na dachu. Dodatkowo, budynek czerpie energię z paneli fotowoltaicznych, wind regeneratywnych oraz powietrznych pomp ciepła, podkreślając zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Również na polskim rynku zauważamy coraz więcej nowo budowanych biurowców, które powstają w zgodzie z modelem ograniczenia emisji i ESG. Biurowce “. KTW” położone w centrum Katowic, tuż obok Spodka, wyróżniają się nie tylko wyrazistym designem, ale i myślą o zasadach ESG.
Inwestycje w fotowoltaikę, pompy ciepła oraz inne odnawialne źródła energii stają się nieodłącznym elementem nowoczesnego budownictwa, stanowiąc klucz do zrównoważonego rozwoju i przyszłości branży budowlanej. Wprowadzanie takich technologii nie tylko odpowiada na rosnące wymagania regulacyjne, jak nakaz budowy obiektów zeroemisyjnych w UE od 2028 roku, ale również zwiększa atrakcyjność budynków na rynku nieruchomości, co przyciąga inwestorów i najemców poszukujących przestrzeni zgodnych ze standardami ESG. Dodatkowo, budynki wykorzystujące OZE przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji i poprawy efektywności energetycznej, co z kolei może znacząco podnieść produktywność i satysfakcję użytkowników. Inwestowanie w zielone technologie nie tylko wpływa na zdrowsze i bardziej ekologiczne środowisko pracy, ale staje się strategicznym krokiem w budowaniu trwałej wartości i pozytywnego wizerunku firm w obliczu globalnych wyzwań klimatycznych.
Sprawdź aktualne programy dofinansowania do fotowoltaiki dla firm w naszym artykule: https://ecolinker.pl/fotowoltaika-dla-firm-dofinansowanie/