Chociaż obecnie najczęściej wykorzystywanym i dobrze znanym rozwiązaniem są panele w swojej tradycyjnej formie, branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija. Coraz częściej możemy spotkać się z projektami i nowinkami, które wskazują na to, że być może kiedyś możliwe będzie powszechne montowanie fotowoltaiki w zupełnie inny sposób.
Aktualnie chińscy naukowcy pracują nad nowym podejściem do instalacji PV. Próbują sfinalizować projekt, w którym możliwe będzie zastosowanie najbardziej wydajnych ogniw fotowoltaicznych w lamelach żaluzji. Ma to prowadzić do popularyzacji montażu fotowoltaiki w oknach biurowców i mieszkań prywatnych. Umożliwi nie tylko zapewnienie sobie ochrony przed słońcem, ale też darmowego prądu we wnętrzu, który będzie mógł posłużyć przykładowo do zasilania klimatyzacji.
Żaluzje mają mieć automatycznie sterowane lamele, których kąt obrotu może wynosić od 0 do 90 stopni. Planowo będą działać według jednej z trzech wprogramowanych strategii:
- priorytetu oszczędności energii, czyli ESP,
- priorytetu naturalnego światła, czyli NDP,
- priorytetu generacji energii, czyli PGP.
Podczas wykonywania symulacji związanych z projektem, oszacowano, że tego rodzaju żaluzje mogłyby pokryć ponad 130% rocznego zapotrzebowania na prąd w pomieszczeniu modelowego budynku biurowca w Pekinie.
Żaluzje fotowoltaiczne również w Polsce?
Również w Polsce dba się o dostarczanie innowacyjnych rozwiązań fotowoltaiki dla firm – na rodzimym rynku możemy spotkać żaluzje fotowoltaiczne ML System, w których zastosowano łudząco podobne rozwiązania względem chińskiego projektu. Można przymocować je do ściany czy fasady budynku na stałe, albo postawić na wersje ruchome. Są wyposażone między innymi w czujniki GPS, natężenia światła czy temperatury. Pierwsze egzemplarze zostały już zamontowane m.in. w budynkach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na Drogowym Przejściu Granicznym w Budomierzu czy w Gliwickim Zarządzie Dróg. Mają rozwiązywać problem nadmiernego nasłonecznienia i nagrzania w mocno przeszklonych budynkach. Z uwagą będziemy śledzić rozwiązania dotyczące fotowoltaiki w żaluzjach okiennych.