Podczas XXIV Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH mieliśmy przyjemność zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami m.in. w zakresie gospodarowania odpadami po fotowoltaice. Mogliśmy wysłuchać specjalistów zajmujących się odpadami komunalnymi, a także wziąć udział w dyskusjach związanych z najnowszymi trendami w branży rozwiązań ekologicznych.
W targach biorą udział eksperci i przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność na terenie całego kraju i nie tylko. W toku wydarzenia ogłoszono, że spółka 2loop Tech opracowała technologię, która pozwala odzyskiwać z paneli fotowoltaicznych krzem, aluminium, szkło, miedź oraz srebro. Na terenie Łodzi rusza zakład, którego celem będzie recykling fotowoltaiki. Techniki pracy, które będą w nim wykorzystywane umożliwią niemal stuprocentowy recykling paneli!
Sceptycy do tej pory zarzucali branży fotowoltaicznej brak możliwości pełnego recyklingu paneli oraz ryzyko przyczyniania się w ten sposób do zaśmiecenia planety. Mówiono o obawach związanych ze składowaniem zużytych ogniw i ich zaleganiem na wysypiskach. Do tej pory nie borykaliśmy się z problemem składowania zużytych paneli, ponieważ ich żywotność wynosi od 25 do 30 lat i więcej. Jest to jednak zagadnienie, które należało rozwiązać w ciągu najbliższych kilku lat. Obecnie szansa odzyskania cennych surowców z paneli jest możliwa na poziomie od 95 do nawet 100%. Brakowało jedynie podmiotów, które podjęłyby się tego wyzwania na terenie Polski.
Uruchomienie w Łodzi zakładu, który będzie zajmował się recyklingiem paneli, napawa ogromnym optymizmem, zamyka usta krytykom i jeszcze bardziej zachęca do inwestycji osoby, którym zależy na tym, by korzystać wyłącznie z zielonych źródeł energii. Liczymy na to, że w ślad za Łódzkim zakładem uruchomią się także inne, które będą zajmować się recyklingiem paneli fotowoltaicznych.