Posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali nowelizację dyrektywy budynkowej. Jej założeniem jest dążenie do całkowitej zeroemisyjności nowych budynków w całej UE. Oznacza to również obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowo budowanych domów jednorodzinnych.
UE skutecznie wprowadza kolejne przepisy mające na celu odejście od paliw kopalnych, które w znacznym stopniu są odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrze i zmiany klimatyczne. W Brukseli opracowano program REPowerEU, którego jednym z założeń jest działanie zmierzające do znacznego upowszechnienia fotowoltaiki.
Fotowoltaika obowiązkowa na nowych budynkach mieszkalnych
Od początku 2030 roku instalacje fotowoltaiczne mają być systematycznie montowane na budynkach publicznych i niemieszkalnych, a obowiązkiem ich instalacji objęto nowo budowane budynki mieszkalne. To oznacza, że każdy nowy dom w Polsce powinien posiadać fotowoltaikę – o ile będzie to technicznie wykonalne. Nowa dyrektywa określa ostateczny termin wprowadzenia zmian przez wszystkie kraje członkowskie. O szczegółowych warunkach będą decydować poszczególne państwa, zależnie od specyfiki krajowego rynku energii.
Plany UE zakładają, że upowszechnienie fotowoltaiki ma stanowić jeden z głównych sposobów na uniezależnienie się od surowców takich jak gaz i węgiel. W obliczy agresji Rosji na Ukrainę i nałożenia na Federację Rosyjską sankcji obejmujących import surowców kopalnych, Bruksela postanowiła zaktualizować założenia Zielonego Ładu. W tym celu przygotowała program REPowerEU, którego podstawowym założeniem jest przyjęcie nowego – wyższego progu konsumpcji energii odnawialnej przez wszystkie kraje członkowskie.
Pierwotnie w programie Fit for 55 ustalono, że do 2030 r. 40% energii w UE ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Program REPowerEU aktualizuje te wytyczne i zakłada, że do 2030 r. 45% wyprodukowanej energii ma pochodzić z energii słonecznej, wiatru lub wody. Urzędnicy w Brukseli opracowali już strategiczne ramy osiągnięcia tego celu. Najmocniej ma być rozwijana właśnie fotowoltaika.